Vzdělávací hračky pro batolata

Pojďme si nyní něco říct o hračkách pro ty nejmenší – pro batolata a děti ve věku do dvou let. V tomto věku se rozvíjí vnímání okolního světa a podnětů a proto je důležité děti tohoto věku vzdělávat za každé situace. Zaměříme se teď tedy na vzdělávací hračky pro batolata.

Než začneme samotným popisem hraček měli bychom se zaměřit na zdravotní stránku. Všechny hračky pro děti tohoto věku by měly být zdravotně nezávadné a splňovat přísné evropské normy. Materiály musí být schválené a otestované a v žádném případě se v tomto aspektu nevyplatí na dětech šetřit. Ti nejmenší jsou totiž nejnáchylnější k nemocem a všem možným zdravotním komplikacím. Řekli jsme to nejdůležitější, pojďme tedy k samotným hračkám.

  • První vzdělávací hračkou, ač se to nemusí zdát, jsou stavebnice. Ať už se jedná o Lego, Duplo, či další varianty. Dítě si při hře se stavebnici osvojuje nejen lepší hmatovou citlivost při vnímání výběžků a růžků ale také rozvíjí svou představivost při vytváření nových objektů a při spojování různých částí do sebe.
  • Druhou velmi oblíbenou vzdělávací hračkou jsou všemožné malé a zjednodušené ,,hudební nástroje“. Sluchový vjem patří také mezi jeden z nejdůležitějších při rozvoji dětské inteligence a proto je vhodné dítěti hračku tohoto typu zakoupit. Opět se učí spojovat své reakce s vnějšími podněty a při mačkání kláves nebo úderech do bubínku tak opět rozvíjí své schopnosti.
  • Mezi vzdělávací hračky pro takto malé děti musíme nutně zařadit i televizi nebo různé tablety či iPady. V internetových obchodech lze zakoupit aplikace speciálně navržené pro vzdělávání dětí v tomto věku, které učí dítě základním slovům a jak rozpoznávat předměty ve svém okolí jako například tvary či barvy.

Při veškerém vzdělávání dětí hrou nesmíme nikdy zapomenout na důležitý faktor a to na ten lidský. Rodič by měl být vždy přítomen, pokud se takto malé dítě vzdělává a jakýmsi způsobem mu ,,předávat“ vše, co dítě potřebuje o okolním světě znát.