Tradiční hračky

40-igracek-flickr-2V dnešním seriálu o tradičních českých hračkách se zaměříme na legendu českého hračkářského průmyslu – hračku s názvem Igráček.

Igráček je plastová figurka znázorňující lidskou postavu při vykonávání nejrůznějších lidských činností. Hračka byla velmi oblíbená především v socialistickém Československu a ostatních zemích východního bloku. Důvod pro tento fakt je jednoduchý – v těchto zemích nebylo možné zakoupit hračky americké firmy Playmobil, které jsou vzorem pro Igráčka a tak přišel Československý trh s vlastním výrobkem.

První Igráček, který spatřil světlo světa, byl zedník z roku 1976. Říká se, že nápad byl původně německého designéra, který s ním v šedesátých letech neuspěl. Nabídl ho tak svému známému Jiřímu Kalinovi a ten z něj udělal hit. Výroba Igráčků se později rozjela v závodě v Mnichovicích u Prahy a jejich výroba byla svěřena do rukou domácích pracovnic.

Spuštění výroby přineslo každý rok čtyři nové modely Igráčka a v současnosti se celá sbírka počítá na 50 různých druhů. Roku 1989 byl na český trh uveden produkt Playmobil a tak Igráček částečně přišel o své publikum a ztratil kouzlo jedinečnosti.

Firma, která tuto hračku vyráběla a produkovala, nesla název IGRA a jejím nejznámějším návrhářem byl Jiří Kalina, z řady žen pak Marie Krejchová. Varianty hračky se lišily především v povolání, které každá hračka vykonávala, a později i v doplňcích, s kterými bylo možné hračku zakoupit. Kůň či povoz, to byly pozdější hity mezi Igráčky.

Design hračky byl tak jednoduchý, že se právě díky tomu stala hračka tak populární. Figurky se vyráběly v mužském i ženském provedení a podle typu pak měly sukni nebo kalhoty. Výška figurky se pohybovala kolem osmi centimetrů a figurka samotná pak mohla pohybovat končetinami v ramenním nebo kyčelním kloubu. Končetiny bylo možné ohýbat do jediného směru, hlava Igráčka však byla otočná a to v celém rozsahu tři sta šedesáti stupňů.

Myslím, že tato hračka je stále v srdcích mnoha našich rodičů. Kdo neměl kdysi Igráčka, jako by nežil.