Sbírka hraček v Československu

894c2235d196bd3390b0f71abfd89466Už jako malý kluk jsem měl rád všechno, co se točilo na kolech a každé hračky jsem si vážil. Maminka mi vždycky říkala, že mi stačilo dát autíčko a já už pak jen ležel a díval se, jak se mu točí kola. V roce 1968 mi rodiče dovezli ze zájezdu z Vídně dva angličáky, které si dodnes schovávám. Tatra 138 byla taky mým snem a když jsem si mohl jednou v hračkárně vybrat co chci, Tatra byla jasná volba. Čtyřicet pět korun mě neodradilo a tak se rodiče museli nade mnou smilovat. Tatru, svůj nový poklad, jsem tehdy střežil jako oko v hlavě.

Později jsem se začal o hračky zajímat a začal jsem objíždět sběratelské burzy a hledat modely autíček a Tater. V osmdesátých a devadesátých letech jsem začal hračky sbírat aktivně a založil jsem si sbírku. Vytvořil jsem tak největší sbírku autíček, zejména pak značky Bugaro, kterou jsem aktivně rozšiřoval až do roku 2006, kdy byla firma zrušena. Další kousky jsem pak sháněl po celém světě.

Časem se mi dařilo získávat hračky z ostatních zemí východního bloku a později mě překvapila úroveň hraček zejména ruských a východoněmeckých. Sbírka se tak začala rozrůstat o další modely aut značek Liaz, Praga, Tatra nebo Zetor. Autobusy i osobní automobily, sen všech kluků, to všechno má sbírka obsahovala. Většina hraček se nezachovala v dobrém stavu a proto musely všechny hračky podstoupit očišťovací proces.

Pokud Vás můj příběh zaujal, přijeďte za mnou do Nového Jičína a prohlédněte si sbírku hraček, která Vás donutí zavzpomínat na staré časy. Modely autíček a Tater budou doplněné o výstavu vláčků dalších českých sběratelů. Vezměte děti a ukažte jim s jakými hračkami jste si hrávali Vy.

Vstupné je symbolických padesát korun a v ceně vstupenky je i papírová vystřihovánka Tatry 138, mého prvního auta, které ve mě vzbudilo onu sběratelskou vášeň. Zaplacením vstupného také přispějete na děti v dětském domově v Jičíně.