Různě vyráběné hračky v Praze

Praha jako historické centrum České republiky a potažmo celé Evropy má dlouholetou tradici v ruční výrobě hraček a obchůdky či tradiční prodejny najdete v centru téměř na každém rohu. Zachovalo se mnoho historických řemesel jako řezbářství, umělecké kovářství či sklářství. Všechna tato řemesla a spousta dalších pak prezentují své výrobky na každoročních veletrzích nebo jednotlivě ve svých prodejnách.

  • Začněme prvním řemeslem, sklářstvím. Na první pohled by se mohlo zdát, že sklářský průmysl nemá na trh hraček co nabídnout. Zdání však klame a tak při bližším nahlédnutí pod pokličku tohoto řemesla zjistíme, že trh je plný těchto hraček. Nejznámější sklářskou hračkou jsou bezpochyby skleněnky, průhledné či duhové kuličky, se kterými si hráli již naši prarodiče a rodiče. Mistři skláři umí vytvořit nádherné barevné kombinace a kuličky všech velikostí a odstínů. Druhým oblíbeným sklářským produktem jsou bezesporu korálky, které se těší oblibě zejména mezi děvčaty. Sklářské prodejny nabízí korálky nejčastěji za cenu v závislosti na váze a tak je možné za dobrou cenu získat mnoho korálků různých tvarů a barev a to se zárukou, že každý kus je originál.
  • Kovářství také patří mezi velmi oblíbená řemesla spojená s výrobou hraček. Pokud chcete někomu darovat hračku, kterou ocení a která bude vypadat stále skvěle, zajděte na veletrh kovářů a vyberte dárek tam. Šachy, kostky či ,,šikmá věž“ jsou hry, které určitě každého potěší. Jedinou nevýhodou je jejich váha a nebude tedy možné s těmito hračkami příliš cestovat. Vše si ale vždy vynahradíte v teple domova s rodinou nebo přáteli.
  • Třetím oblíbeným artiklem jsou šité hračky, plyšové panenky a zvířátka. Tímto způsobem se nejčastěji baví matky na mateřské dovolené, či babičky, které ve volném čase nechtějí pouze pasivně přijímat televizní signál. Jejich ruce pak tvoří mnohokrát tak úžasné výrobky, že jen s těžkostí uvěříte, že jsou ručně vyráběné.

Jste-li stále víc a víc zaujatí těmito způsoby výroby hraček, navštivte jeden s pražských veletrhů či festivalů a přiučte se dalším způsobům výroby hraček.