Ručně vyráběné luxusní hračky

Pokud se zamyslíme nad obsahem tohoto článku, musí nám zákonitě dojít, že pokud chceme vyrobit hračku, která bude luxusní a zároveň naší vlastní tvorbou, bude nás to stát spoustu času, úsilí a přemýšlení.

Prvním problémem, se kterým se setkáme, je fakt, že samotné slovní spojení luxusní hračka k sobě jaksi nesedí. Hračky jako takové by měly být barevné, opotřebované a ošoupané natolik, jak si s nimi děti hrají. Naproti tomu slovo luxusní v nás evokuje myšlenky na zlato, diamanty, jemné vzory, hedvábí či kůži a to v nedotknutelném stavu. Bez žádných nedostatků nebo poškození. Když si vše v hlavě srovnáme, dojdeme k výsledku, že vyrobit luxusní hračku je možné, nemůžeme však počítat s tím, že bude jako luxusní vypadat celé roky. Takovéto předměty se většinou velice rychle opotřebují, ztratí svůj šmrnc a novou je potřeba koupit většinou v horizontu několika měsíců.

Já na tuto tématiku narazil nedávno na internetu, kde bylo v některém z aukčních e-shopů nabízeno vlastnoručně vyrobené luxusní švihadlo. Co ti lidi všechno nevymyslí. Byl jsem zvědavý a tak jsem si stránku a položku otevřel a začal si předmět prohlížet. Švihadlo z dálky vypadalo, jako jedno z těch klasických švihadel, které mají v každém hračkářství. Při bližším pohledu jsem však zpozorněl a začal si kousek prohlížet.

Výrobce nejspíše na internetu zakoupil obyčejné černé švihadlo a pouze ho upravil do současného stavu. Lano bylo propletené jemnou zlatou a stříbrnou nití, která se vždy s danou pravidelností sbíhala v daných místech a vytvářela tak na švihadle působivě jemné ornamenty. U zakončení lana, v místě, kde lano přechází do rukojeti, byl na švihadlo nasazen z každé strany malý zlatý prstýnek. Rukojeť byla vyměněna z plastové na dřevěnou a tak bylo možné ji přetvořit v téměř umělecký kousek. Vyřezané ornamenty a vkládané drobné plátky zlata tak ze švihadla činily jednu z nejpůsobivějších hraček, kterou jsem kdy viděl.