Popularita dřevěných hraček

Když jsem byl malý, nikdy jsem to nechápal. Na co mi rodiče kupují dřevěné hračky, které se hned opotřebují, brzy ztratí svou barvu a prostě už nejsou tak pěkné. S postupem času jsem ale ke dřevu přičichl a stalo se mým životem. Stal se ze mě umělecký řezbář a živím se právě výrobou dřevěných hraček pro všechny generace. Také jsem se stal předsedou české řezbářské společnosti a po celé republice pomáhám s propagací a šířením povědomí o dřevěných hračkách.

Věřte tomu nebo ne, tyto produkty se v poslední době dostávají na špičky žebříčků popularity co se hraček týče a čím dál víc dětí si začíná cenit této práce. Myslím, že je to způsobené hlavně tím, že dnešní mladá generace je přehlcená elektronikou. Tablety, počítače a mobilní telefony, na ty narazí na každém kroku. Pokud se ale setkají s poctivě vyrobenou dřevěnou hračkou, je to pro ně jako nový svět, něco co nikdy předtím neviděli a potřebují to prozkoumat.

Proto jsem založil putovní festival dřevěných hraček, který každé léto cestuje po České republice a prezentuje dětem dřevěné hračky všech možných typů. Smlouvy na festival většinou vlastní několik prvotřídních českých řezbářů, kteří procestují celou republiku a v každém městě je pak na festival pozvána přibližně desítka místních řezbářů. Ti tak mohou prezentovat své produkty, udělat si reklamu a přitáhnout si nové zákazníky. Festival tak podporuje nejen obecné povědomí o dřevěných hračkách ale především místní živnostníky, kteří jsou základem pro trh dřevěných hraček. Bez nich by celý projekt neměl smysl a proto je na ně také zacílen.

Zpětně se mi tato obecná změna názoru na dřevěné hračky jeví jako přirozený proces jakési ,,evoluce“. Za mých mladých let nebyla elektronika a pokud měl někdo něco jiného, než dřevěnou hračku, všichni mu to záviděli. Současné děti mají stejnou povahu, jen je pro ně něco nového to, co pro nás bylo kdysi samozřejmostí.