Jsou všechny hračky bezpečné

Jsou všechny hračky bezpečné? Jaké hračky je vhodné dětem vybírat ve kterém věku? Je možné se informovat o bezpečnosti hraček? Na tyto otázky se společně pokusíme odpovědět, nebo si alespoň řekneme, kde odpověď hledat.

Začnu poslední otázkou. Pokud Vás zajímá stav Vašich hraček, jejich kvalita, trvanlivost či materiál z jakého jsou vyrobeny, není nic jednoduššího, než zavolat na zákaznickou linku firmy, ze které daná hračka pochází. Telefonistky jsou školené a připravené na dotazy tohoto typu a obratem Vám zodpoví všechny technické parametry, které potřebujete vědět. Mají také možnost odkázat Vás dále do výroby, kde můžete své znalosti na dané téma ještě více prohloubit.

Na tuto otázku pak navazuje otázka druhá. Které hračky je vhodné kupovat jaké věkové kategorii či konkrétnímu dítěti? Existují faktory, které tento výběr ovlivňují a pokud ano, jakým způsobem? Německá firma Dollyo nechala před třemi lety provést výzkum, který měl na tuto otázku zodpovědět. Podrobné výsledky naleznete na jejich webové adrese www.dollyotoys.com, zde uvedeme pouze několik základních faktů. Obecně se doporučuje držet se pravidla: malé dítě – velká hračka a naopak. U malých dětí totiž hrozí spolknutí či vdechnutí drobných částí. Také se doporučuje kupovat dětem hračky ze silikonu, který je dobře omyvatelný a není ostrý.

Nyní se pojďme přesunout k nejdůležitější otázce – zda jsou všechny hračky bezpečné. Odpověď je jednoduchá a zní ano, je nutné k ní však něco dodat. Hračky jsou bezpečné pouze pokud jsou užívány správnou věkovou skupinou dětí, pokud jsou používány ve vhodných podmínkách a pokud jsou vhodně uskladněny či uloženy. Již jsme zmiňovali fakt, že malé děti by neměli užívat malé hračky pro starší, které by mohli vdechnout. Extrémní podmínky jako mráz či přímé sluneční světlo mohou způsobit změny ve struktuře hračky, vnitřně ji poškodit a při normálním užití pak může dojít k jejímu rozlomení či prasknutí a může tak vzniknout například ostrá hrana, která bezpečná pro dítě samozřejmě není.